Jak vybrat USB hub?

USB hub disponuje mnoha různými výstupy, které oceníte nejen při práci.

USB hub je velmi praktické zařízení, které oceníte při rozšiřování konektivity vašeho stolního počítače, notebooku či mobilního telefonu. Podle jakých parametrů si USB hub můžete vybrat?

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 minut

Typ USB hubu

USB hub s rozhraním 2.0

USB hub 2.0 je základním typem zařízení, které však není příliš efektivní pro rychlou práci. Disponuje velmi nízkou rychlostí přenosu dat, například videí nebo audiozáznamů.

  • Levný

  • Vhodný pro myš a klávesnici

  • Velmi pomalá rychlost přenosu dat


USB hub s rozhraním 3.0

USB hub s rozhraním 3.0 je oproti 2.0 mnohem rychlejší, proto ho oceníte zejména při zapojení náročnější techniky.

  • Určený například pro připojení reproduktorů

  • Rychlejší přenos dat


USB hub s rozhraním USB-C

USB hub s USB-C rozhraním patří k těm nejmodernějším technologiím.

  • Velmi rychlý přenos dat

  • Moderní zařízení

  • Vhodný pro zapojení externího HDD

  • Vyšší pořizovací cena

Pro maximální přenosovou rychlost je zapotřebí, aby byl rozbočovač zapojený do USB-C nebo USB 3.0 a zároveň je nutné, aby byl do těchto rozhraní zapojen notebook nebo stolní počítač.

Podle čeho vybrat

Způsob napájení

USB huby můžeme rozdělit podle toho, jestli jsou energeticky nezávislé, nebo zdali čerpají napětí ze zařízení, do kterého ho připojíte:

  • USB hub s napájením - připojuje se do elektrické sítě
  • USB hub bez elektrického napětí - čerpá energii ze zařízení, k němuž ho připojíte; je praktický a kompaktní

Počet USB portů

Počet USB portů hraje hlavní roli při jeho výběru. Sepište si, k jakým zařízením budete chtít USB port zapojit a podle toho vyberte počet výstupů. Vždy se vám ale hodí mít alespoň jeden či dva výstupy navíc. Na českém trhu seženete USB huby s méně než 4 výstupy, 4–5 výstupy, 6–7 výstupy, 8–10 výstupy nebo 10 a více výstupy.

Výstupní napětí rozbočovače

Každé připojené zařízení z USB portu odčerpává určité množství energie. Je-li výstupní napětí například 500 mA, myš má odběr 100 mA a reproduktor 400 mA, znamená, to, že USB port je už plně vytížený. Pokud k němu připojíte další zařízení, může to způsobit přetížení a následnou nefunkčnost. Především IT specialisté nebo grafici proto spíše ocení USB hub s vlastním napájením, pak se nemusejí přetížení bát.

Velikost

USB huby se většinou vejdou do každé tašky nebo kabelky. Jsou lehké a kompaktní. USB huby s vlastním nabíjením už tak skladné nejsou, navíc disponují kabelem, který také něco váží. Proto se hodí spíše na práci doma nebo v kanceláři. Pokud si budete pořizovat USB hub s externím zdrojem energie, pak se podívejte i na to, kolik centimetrů měří kabel. Tak si můžete spočítat, kam až USB hub dosáhne.

Uživatelsky velmi oblíbené jsou například čtvercové USB huby s rozhraním rozloženým do všech stran. Někdy ovšem mohou být nepraktické při práci, neboť kabely máte zapojené do všech jeho stran.

USB hub bez elektrického napětí čerpá energii ze zařízení, ke kterému ho připojíte.

Typy konektorů USB rozbočovačů

USB porty jsou základem každého USB hubu. Ovšem pokročilejší rozbočovače na sobě nesou i další sloty, do kterých můžete zapojit například sluchátka, monitor počítače nebo videozařízení. Mluvíme například o slotech jako HDMI, Jack, DVI, VGA, SD karty nebo DisplayPort.

Případně si ještě můžete pořídit takzvaný microUSB hub, který je rovněž oboustranný. Využijete ho při práci na mobilním telefonu, který micro USB využívá.

Připojení a bezdrátová funkce

Připojení

USB hub zapojujete do zařízení pomocí jednoho z USB portů. Tento propojovací port ale není započítáván do počtu konektorů udávaných výrobcem v popisu produktu. USB hub se k zařízení připojuje dvěma možnými způsoby:

  • Těsně spojený s USB rozbočovačem - USB hub je přímo přitisknutý k počítači a je tudíž skladný a kompaktní; snadno se však může stát, že se vám při častém používání vyviklá
  • Kabel - poskytuje větší flexibilitu při manipulaci s počítačem; většinou můžete kabel oddělit od hubu

Bezdrátové funkce

Ty nejmodernější USB huby podporují i částečný bezdrátový přenos. To se například hodí při bezdrátovém nabíjení produktů společnosti Apple. Případně funguje na principu USB Bluetooth adaptéru s dosahem několika metrů.

USB-C huby jsou sice dražší, ale investice se vám mnohonásobně vrátí. Jsou extrémně odolné proti mechanickému poškození a také mívají univerzální redukce pro SD karty, HDMI i klasický USB výstup.

Příslušenství

Grafické karty

Pevné disky interní

Základní desky

Procesory

Pevné disky externí

Paměti

PC skříně

Chlazení

Zdroje

Zvukové karty

Síťové karty

Externí výměnné boxy

Mechaniky

Řadiče

TV tunery

Hardwarové peněženky a trezory

Interní rámečky

Nejčastější otázky

Co je multifunkční hub?

Multifunkční hub nedisponuje jenom USB porty, ale také například slotem pro paměťové karty, HDMI vstup pro připojení monitoru nebo třeba Ethernet slotem pro připojení internetového kabelu.

Co se stane, když bude rozbočovač přetížený?

Zapojíte-li do USB hubu více zařízení, než je schopný z hlediska energie pojmout, pak vám může přestat fungovat.

Jaký USB hub si mám vybrat, když ho chci používat v autě?

V tomto případě si vystačíte s klasickým USB hubem se vstupním připojením přes USB 3.0 nebo 2.0.